Manuály, protokoly a metodiky

eLTER Standard Observations
eLTER Standard Protocols 
ICP Forest manualss  
UK ECN Protocols
International Tundra Experiment (ITEX)                                                  

Projekty

Národné projekty                                

CALTER –  Toky uhlíka v pôde hlavných typov lesných  ekosystémov na výškovom gradiente Západných Karpát

Projekt je financovaný grantovou agentúrou APVV, koordinuje ho Technická univerzita vo Zvolene, vedúcim projektu je doc. Peter Fleischer st. Ide o prvý projekt, do ktorého sú zapojené všetky inštitúcie koordinujúce výskum v lokalitách LTER Slovensko – partnermi sú Národné lesnícke centrum, Ústav krajinnej ekológie SAV, v.v.i., Ústav ekológie lesa SAV, v.v.i. a Výskumná stanica TANAP.

Hlavným cieľom projektu je identifikovať straty pôdneho uhlíka respiráciou a vylúhovaním a identifikovať kľúčové faktory pozdĺž výškového gradientu reprezentujúceho hlavné lesné spoločenstvá v Západných Karpatoch. Študijné plochy sa nachádzajú na lokalitách určených na dlhodobý ekologický výskum v rámci siete LTER Slovensko. Možný vplyv zvýšenej teploty na toky C v pôde sledovaných ekosystémov monitorujeme pomocou otvorených skleníkov. Pre spoľahlivý odhad prirodzene veľmi premenlivých tokov pôdneho C sme optimalizovali stratégiu odoberania vzoriek pre každý študovaný ekosystém na základe individuálnej priestorovej stratifikácie a frekvencie merania.
Projekt sa rieši na týchto lokalitách LTER:

  • Báb – nížinný dubový les, nadmorská výška 210 m;
  • EES Kremnické vrchy – bukový les, 500 m n.m.;
  • Biosférická rezervácia Poľana (Hukavský grúň) – zmiešaný bukovo-jedľovo-smrekový les, 850 m n.m.;
  • Tatranský národný park – horský smrekový les, 1 100 m n.m..

Rozvoj a posilnenie dlhodobého ekologického výskumu vybraných typov ekosystémov

Projekt grantovej agentúry VEGA č. 2/0107/25. Riešiteľská organizácia: Ústav krajinnej ekológie SAV, v.v.i., vedúci projektu: RNDr. Peter Gajdoš, CSc. Obdobie riešenia: 1.1.2025 – 31.12.2028.
Projekt je zameraný na rozvoj dlhodobého ekologického výskumu vybraných ekosystémov na Slovensku ako príspevok k budovaniu národnej časti distribuovanej európskej výskumnej infraštruktúry eLTER (eLTER RI). Hlavným cieľom projektu je dosiahnuť komplexné štúdium vybraných ekosystémov v súlade s celostným prístupom a štandardnými pozorovaniami, ktoré formulovala sieť eLTER. Treba doplniť náš doterajší výskum o tie štandardné pozorovania, ktoré sú požadované pre patričný typ ekosystému a ktoré nám na jednotlivých lokalitách chýbajú. S tým súvisí zlepšenie inštrumentalizácie študovaných lokalít a zavedenie nových metód výskumu. Zvýšenú pozornosť budeme venovať práci s dátami – ich štruktúre kompatibilnej so štandardami  eLTER, ich ukladaniu, spravovaniu a sprístupneniu na využitie. Súčasťou projektu je pokračovanie v dlhodobom štúdiu znečistenia ovzdušia Slovenska pomocou machorastov so zameraním na lesné a vybrané nelesné ekosystémy.

Medzinárodné projekty

eLTER PPP

Projekt eLTER PPP (projekt prípravnej fázy eLTER) je koordinačná a podporná akcia financovaná z programu HORIZONT 2020 na prípravu európskej výskumnej infraštruktúry ESFRI pre integrovaný dlhodobý výskum ekosystémov, kritickej zóny a socio-ekologických systémov (eLTER RI).

Hlavné ciele eLTER PPP:

• Pripraviť všetky požadované plánovacie dokumenty a špecifikácie potrebné pre rozhodovanie na vysokej úrovni a záväzky pre vybudovanie a prevádzku eLTER RI

• Koordinovať rozhodovacie procesy smerom k implementácii eLTER RI ako právnická osoba (Európske konzorcium pre výskumné infraštruktúry – ERIC) na európskej a súvisiacich národných úrovniach (proces eLTER ESFRI)

• eLTER PPP úzko spolupracuje s eLTER PLUS s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu relevantnosť služieb eLTER RI pre súvisiace výskumné komunity a ďalšie skupiny používateľov eLTER RI

Viac informácií: https://elter-ri.eu/elter-ppp

eLTER PLUS

Pokročilý komunitný projekt (Advanced community project)  pre výskumnú infraštruktúru  ESFRI pre integrovaný dlhodobý výskum ekosystémov, kritickej zóny a socio-ekologických systémov (eLTER PLUS) je výskumná a inovačná akcia (RIA) financovaná z programu HORIZONT 2020 s tromi hlavnými piliermi: budovanie sietí, spoločné výskumné aktivity a nadnárodný, vzdialený a virtuálny prístup k zdrojom eLTER. Je úzko prepojená s projekt prípravnej fázy eLTER (eLTER PPP) a prispieva k implementácii výskumnej infraštruktúry eLTER (eLTER RI).

Pokročilý komunitný projekt eLTER PLUS vykonáva test výkonnosti vznikajúcej výskumnej infraštruktúry eLTER RI, pričom hodnotí a posilňuje jeho prevádzku. Vybrané lokality a platformy, zamerané na suchozemské, sladkovodné a brakické ekosystémy sa využívajú na štúdium integrity ekosystémov, vplyvov zmeny klímy a ohrozených ekosystémových služieb v celoeurópskom meradle. Popri týchto prípadových štúdiách eLTER PLUS identifikuje a hodnotí inovatívne pozorovacie a analytické metódy, vypracúva podrobné špecifikácie eLTER RI podľa potrieb spoločnosti (štandardné pozorovania, dizajn lokalít), podporuje spoluprácu, vzdelávanie a školenia a pripravuje pilotné prioritné služby (IT a iná podpora).

Viac informácií: https://elter-ri.eu/elter-plus